Historie změn:
poslední 22. 7. 2021 9.00 Změny na vlakové trati 083 v okrese Děčín
Příspěvky a připomínky: j.tomiska@gmail.com
Zde nyní najdete léta dřívější:
2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 nebo od roku 2011 přímo v "Kalendáři" níže.

"Naše" rozhledny:


Vlčí hora

Dymník

Vápenný vrch (dříve Maškův)
plánovaná


Pro nové čtenáře:
Kalendář: po ťuknutí na akci v kalendáři se Vám otevře menší podokno s dalšími informacemi. Kalendář na rok 2021 v klasické verzi ke stažení ve formátu pdf je zde.
Album fotografií: při zobrazení obrázku z alba můžete na počítači stisknout pravé tlačítko myši a z nabídky vybrat, mezi jiným, zobrazení vekého obrázku na displej nebo jeho uložení na počítač. Na tabletu podobně, jenom podržíte na obrázku prst.Aktuálně
Změny na vlakové trati 083 v okrese Děčín
Po víkendových deštích zejména v oblasti okresu Děčín a v okresech bezprostředně sousedících došlo na několika místech k zaplavení tratě č. 083. Z tohoto důvodu byl provoz linky U28 na postižených úsecích zcela zastaven. Po ohledání míst a zjištění stavu škod je nyní trochu jasněji a ode dnešního dne do odvolání bude linka U28 organizována následovně:
- vlak v úseku Děčín hl.n. – Bad Schandau – platí řádný jízdní řád, avšak provoz je organizován pouze po jedné traťové      koleji a sníženou rychlostí, čili bude vznikat zpoždění
- autobus v úseku Bad Schandau – Sebnitz – NAD navazuje v Bad Schandau na vlakové spoje z/do Děčína
- bez náhrady v úseku Sebnitz – Dolní Poustevna
- autobus v úseku Dolní Poustevna – Rumburk – na tomto úseku shodou okolností probíhá řádná výluková činnost – zatím      platí řádný jízdní řád, který se pravděpodobně opět uzpůsobí příjezdům NAD/taxi od Sebnitz

Pro překonání hraničního úseku mezi Sebnitz – Dolní Poustevna by mělo být zajištěno vozidlo taxi (zajistit prodloužení jedné NAD přes státní hranici je problematické ze dvou důvodů – dopravce nemá mezinárodní licenci, na německé straně je od státní hranice omezení vjezdu vozidel nad 3,5 t). K této chvíli zatím však vozidlo taxi není a linka je roztržená.
7. 8. 2021

Drážďany s Jiřím Rakem jinak


Palác ve Velké zahradě (náměstí Neumarkt), tramvají na výhlídkovou cestu nad roklí Plauenscher Grund.
Jedna z nejkrásnějších tras.
Účast zdarma! Hradíte si jen jízdné. Jízdenka Labe Elbe 300 Kč/ os. + max. 2 děti, 420 Kč/2 os. + max. 4 děti, 630 Kč/5 osob bez rozdílu věku.
1. Z Krásné Lípy vlakem 9:19 s přestupem v Mikulášovicích a Bad Schandau. Jízdenky ve vlaku.
2. Z Rumburka náhradním autobusem v 9:23, přestup v Bad Schandau – jízdenky u pokladny na nádraží Rumburk.
3. Autem na parkoviště u nádraží Bad Schandau. Jízdenku Labe-Elbe nutno zakoupit předtím, na českém území, nejlépe na nádraží v Děčíně
. Návrat kolem 17:30 Bad Schandau, 18:30 Rumburk/Krásná Lípa.
Jiří Rak
13. – 15. 8. 2021

Turistické pochody "Skalními hrádky", 38. ročník – akce zrušena
Již proběhlo

17. 7. 2021 Jiřetínská štola
Fotografie:
Jaromír Petružálek Ilona Řechtáčková

Dnes jsme se slejzali „jak švábi na pivo“: avízovaně jako první jsem vlakem do Horního Podluží od Varnsdorfu dorazila já, a protože je to u Jaromíra, tak jsem ho šmejdila hledat, přičemž jsem narazila na organizátorku Libušku a šly jsme spolu očekávat další vlaky a účastníky, dorazila jen Míla. Z pěšího přesunu sešlo, protože za deštivého počasí nabídla odvoz ke štole Lída autem a přibrali jsme „bezhodinkového“ Jaromíra. U štoly nás po chvíli dostihla parta Rumbursko-Brtnická v počtu tří žen a jako poslední těsně před nástupem Jitka Peterková s Lenkou a s dětmi Áňou a Zdendou.
Zakoupili jsme vstupenky, dostali jsme helmy a první pokyny a vydali se do nitra kopce. Nebudu vyjmenovávat fakta, která se dočtete v dostupných materiálech, ale opět to byl zážitek do deštivého dne – pan Čech nikdy nezklame, jeho hluboké znalosti jsou prošpikované různými perličkami reálnými i smyšlenými, leckdy přisprostlými, s čímž problém nemám, ale pro děcka to asi bylo „Něco“. Určitě jsme tu nebyli naposledy a o oblíbenosti svědčil i nový zástup zájemců. Lilo jako z konve, takže jsme chvilku pod celtami počkali na Míru, který se nechal zlákat na výstavu Stroj času.
Netušili jsme, že ten polonahý alternativec se promění v průvodce a vyrazili jsme do bývalého kravína. Totální bizár, určitě vyklizeno nespočetně půd a kůlen a všehochuť. Je to určeno asi hlavně pro děti, ale viděli jsme tam hodně věcí, které jsme běžně používali a už jsme na to zapomněli a leccos doprovázely salvy smíchu.
V omezeném počtu pěti zbývajících jsme šli utratit hříšné peníze za obídek, ale dobrota veliká, a i když už místo nezbývalo, zlákala nás Libuška k sobě na kávičku a jako vždy nejen jeden druh domácího pečiva. Tak to byla sladká tečka za dnešním dnem, kdy jsme fakt neušli ani ň, ale i tak to bylo příjemné. Libuško, děkujeme, a po Tvých buchtičkách už příště s p. Čechem neprolezeme ani ke skále Glück kousek za mřížemi.
Ilona Řechtáčková

10. 7. 2021 Stadt Wehlen-Bastei-Kurort Rathen
Fotografie:
Jiří Rak Míla Wisinová
Organizovaná túra z Wehlenu na Baštu a do Rathenu, po delší době zase pěkná jednodenní trasa, vedla tentokrát divokou roklí Griesgrund. Krásný výstup bez lidí, ale mákli jsme si. Prostě zase akce ve stylu Jiří Rak.
Bylo nás celkem 14, akce byla pro ČŠ ops, členy destinačního fondu i KČT Krásná Lípa. Byl i Mikša, neměl zrovna brigádu ani řezání dříví. Zlatá za tvrdý výstup skalními stezkami patří Standovi Lešovi.
Ceny piva se pohybovaly od EUR 5,- na Baště po 2,60 u přívozu v Rathenu. Klasický Radeberger, ale i tmavý Köstritzer.
Dopravní spoje na sebe navazovaly, jízda spojem Liberec – Krásná Lípa – Mikulášovice je velmi komfortní, náhradní bus mezi Mikulášovicemi a Dolní Poustevnou taky. Ilona měla tradičně vtipné výroky, tentokrát, že by chtěla být v příštím životě chlapem. Přejme jí to, půjde zase na vojnu. Vtipy měla ale proto, že šla lehčí trasu, kde si prozpěvovala, protože ta byla po rovince. I tak jí patří stříbná.
Ještě v létě někam půjdeme, třeba se za náš KČT přidá více lidí.
Pěkné a klidné léto všem,
Jiří Rak

3. – 10. 7. 2021 Cyklo Žďárské vrchy, 19. ročník
Fotografie:
Jan Tomiška

7. – 13. 6. 2021 Dětské kvízové soutěžení po trase Pohádkového lesa
Fotografie:
Mikuláš Peterka
Město Krásná Lípa se ve spolupráci s Klubem českých turistů i přes problémy s epidemickou situací rozhodlo uspořádat pro rodiče s dětmi zvláštní variantu Pohádkového lesa, a to bez živých pohádkových bytostí s podporou cukrárny U Moniky a České podnikatelské pojišťovny (ČPP).
Akce proběhla v pěkném městském parku s krásně rozkvetlými rododendrony a azalkami. Bylo vytipováno a připraveno 13 pohádkových stanovišť, která byla označena zalaminovanými fotografiemi pohádkových bytostí z minulých klasických ročníků pohádkového lesa. Každé stanoviště bylo velmi vhodně doplněno soutěžními otázkami, jejich řešení účastníci zaznamenávali do svých kvízových karet. Startovalo se bez startovních poplatků v cukrárně U Moniky, a to celý týden od 7. do 13. června individuálně vždy od 9 hodin.
Celá trasa byla vhodně a velmi hustě vyznačena zalaminovanými obrázky zvířátek, které děti mají rády. Soutěžící děti obdržely na startu kvízovou kartu s vyznačenými stanovišti, v sobotu rozšířenou ve spolupráci s ČPP o kartičky se soutěží „Česky-pěšky“. Cíl byl denně zase v cukrárně do 16.30, kde soutěžící děti obdržely barevný účastnický list a hodnotné sladké odměny.
Sobotní účast stánku ČPP na trase 3 km pochodu velmi pěkně zpestřil a oživil tuto akci. Hostesky se velmi hezky věnovaly dětem i dospělým v jednotlivých soutěžích a dovednostech, včetně rozdávání odměn.
Celkem se během týdne zúčastnilo přibližně 1000 účastníků, z toho bylo přesně 500 přihlášených dětí.

Účast dětí dle jednotlivých dní:
pondělí 30, úterý 70, středa 85, čtvrtek 43, pátek 45, sobota 175 a neděle 52.
Celkem: 500 dětí.

Městský park byl v pondělí ráno 14. června dán do původního stavu, bylo odstraněno označení PL a proveden úklid odpadků.
Akce se velmi líbila, byla velká spokojenost jak dětí, tak dospělých. Reakce účastníků i veřejnosti byly velmi kladné, obdrželi jsme i návrhy na konání stejné akce v dalších letech.
Poděkování zaslouží všichni pořadatelé, kteří se o přípravu a dobrý průběh týdenní akce zasloužili.
Mikuláš Peterka
12. 6. 2021 Výlet do Kunratic u Cvikova 2
Fotografie:
Ilona Řechtáčková Jan Tomiška
Po dojezdu vlaku do Nového Boru jsme se zkompletovali v počtu osmi žen, dvou psích slečen a jediného hrdinného zástupce mužů Honzy. Ve dvou autech jsme se přesunuli k našemu prvnímu cíli do Kunratic do sklárny pana Pačínka. Zpočátku se nám věnoval a uvedl nás do obrazu svého počínání přímo na místě činu, kde jsme sledovali umění dvou sklářů. Před tím, než se nás ujala milá slečna průvodkyně, jsme pocourali zahradou a bylo těžké všechnu tu krásu vstřebat.
Další etapou prohlídky byl kostel a tam jsme obdivovali neskutečné skvosty, zlatým hřebem byl asi nedávno objevený skleněný oltář nebo obrovská skleněná trnová koruna ve formě lustru. Unikátní a hodny obdivu jsou také korunovační klenoty z uranového skla. Leckterá díla byla vlastně i 2v1, protože se jednalo o malířskou předlohu a hned vedle křehké skleněné zpracování. Celá horní galerie je obklopena po obvodních parapetech sklem různých barev a měli jsme možnost prémiově vidět skleněný betlém, který z důvodu pandemie nebyl na Vánoce k vidění, a když už jsme u toho důvodu, tak i ten parchant covid se tam rozcapoval, ale naštěstí obklopen svými nepřáteli v podobě lásky, naděje atd.
Poslední ukázka byla v patře nad samotnou sklárnou, kde se dalo utratit i sakra hodně peněz, ale krása nesmírná všeho druhu od váz, medúz, květin….. dokonce i ukázky inspirovaná myslivostí, kde mne zaujaly i artefakty zubů nebo kostí. Kdybych to měla shrnout, tak je štěstí, když někdo dělá svou profesi, která je zároveň jeho koníčkem, ten pán je talent všeho druhu, velice příjemný a milý člověk a celkově to tam dýchá pohodou, určitě i srandičkama a tak jim to moc přeju a trochu i závidím. Tak ať se jim pořád daří!
Popojeli jsme směrem k Mařenicím, zaparkovali u Horního Kunratického rybníka a po hrázi popošli k čerstvé lávce (v plánu bylo i přebrodění) přes Svitavku a s vidinou, že se neví, jestli hospoda bude nebo nebude, jsme na hromadě šutrů posvačili. Vydali jsme k Mařenické kalvárii a cestou míjeli různé skalní reliéfy. Od kaple byly pěkné výhledy nejen na Mařenice s dominantou kostela sv. Máří Magdaleny, ale i kopce Klíč, Luž i Hvozd. Ještě jsme se vydrápali ke kříži a dalším reliéfům, dolů to šlo trochu hůř, ale dali jsme to, protože jsme tušili, že hospůdka bude a víc jak rok absťáku po společenském životě nám udával tempo. To byla odměna: pivínko, papú…., na závěr mne zaujaly ještě toalety svou originalitou a nápadem – holčičí s obrázkem dámy s kosočtvercema místo očí je naprosto srozumitelnou volbou a krásné staré rádio vyhrávalo staré melodie z dob, kdy byl svět ještě v pořádku.
Odvezeni do Svoru na nádraží jsme netušily (už jen ženy), že vzrůšo nekončí. Byly jsme tam dřív, tak jsme si rochňaly v prožitém a do reality nás uzemnil výpravčí sdělením, že za zatáčkou narazil vlak do stromu, takže máme smůlu, a s řešením nepřišel, protože za řešení zodpovídá dopravce, a to je Arriva. No tak jsme si tam tak dřepěly a přemýšlely, kudy kam a s kým. Nakonec dorazil vlak opačným směrem, část dojela „ke stromu“, kde si patrně vyměnili pasažéry a po návratu a znovuspojení jsme naskákaly a jelo se. Humorem jsme povzbuzovaly vynervovaného průvodčího, takového cucáka, co tvrdil, že už je taky (blbá poznámka) starej.
No prostě výlet jak víno, jak taky jinak to může být s Jituš – takže, děvče, děkujeme moc a moc, bylo to jako vždy „pohoda Lábus“.
Ilona Řechtáčková

12. 6. 2021 Jízdní řády turistických autobusů od 16. 6. do 31. 10. 2021
Od 16. 6. je obnoven provoz turistického autobusu 434 z Děčína přes Hřensko, Mezní Louky, Jetřichovice, Chřibskou, Doubice a Kyjov do Krásné Lípy v plném rozsahu.
Nově jsme projednali s Ústeckým krajem, že klíčová linka 434 jezdí denně (7 dní v týdnu!!) až do 31. října! To je novinka, která znamená další systémové posílení veřejné dopravy kolem národního parku.
V informaci je uvedena i linka 438 Děčín – Mezná a linka 435 z Hřenska (Schmilky) do Janova a Růžové, odkud jezdí dva spoje do České Kamenice a dva spoje na Labskou Stráň.
Linka 435 tak nabízí hostům ubytovaným ve Hřensku, Janově a Růžové výlety na Belveder, na Kamenickou Stráň, na rozhlednu Růženka, na Růžák i do okolí České Kamenice (Jehla, Zámecký vrch). A naopak ve směru z České Kamenice nabízí spoj 435 výlety do centrální oblasti kolem Hřenska (soutěsky, Pravčická brána).

Jízdní řád linky 434
Jízdní řády linek 435 a 43829. 5. 2021 1. turistický Gastrofest v České Kamenici
Fotografie:
Jaromír Petružálek1. 5. 2021 Tajný výlet – akce zrušena
Vzhledem k nepříznivé situlaci je akce zrušena.
Uzavření některých turistických cest v NP České Švýcarsko

Správa NP České Švýcarsko vydala ke dni 23. dubna 2021 aktuální informaci o dočasně uzavřených turistických cestách na území Národního parku České Švýcarsko. V příloze je i mapka s vyznačením uzavírek, komentář pana ředitele Bendy s odůvodněním, proč byla Správa NP nucena některé turistické cesty na přechodnou dobu uzavřít, a přehledná tabulka aktuálně uzavřených cest. Mapa je zveřejněna také na webu správy NP a bude průběžně aktualizována v návaznosti na aktuální vývoj situace v národním parku. Všechny platné uzavírky na území NP naleznete také na mapovém portálu Mapy.cz, kde jsou informace rovněž průběžně aktualizovány.
Z přehledu vyplývá, že je uzavřen úsek dálkové červené z Mezní Louky směrem k Malé Pravčické bráně. Není možný přístup z Mezní Louky do Divoké soutěsky, ta je přístupna pouze od Mezního můstku. Nelze sestoupit do soutěsek od Růžové a Hájenek. Zelená značka od Šternberku přes Brtnický hrádek do Kyjovského údolí, modrá od Hadího pramene k Panenské jedli, žlutá Divokou roklí k Černé bráně jsou další významné cesty, jež jsou v důsledku kůrovcové kalamity uzavřeny.Kvůli opravě je uzavřen i skalní hrad Šaunštejn.
Zatím nelze určit datum znovuotevření uvedených stezek. Počítejte prosím s těmito změnami při plánování Vašich túr. Hlavní turistické cíle včetně Pravčické brány, Edmundovy soutěsek a Jetřichovických skal jsou přístupné.
Celé oznámení Správy NP České Švýcarsko je zde.24. 4. 2021 3 dny ... v jednom dni
Fotografie:
Jaromír Petružálek Ilona Řechtáčková Líba Šaferová Jitka Štraubová Jan Tomiška Míla Wisinová
Už druhý rok za sebou pandemie zabránila konání akce "3 – dny, 3 – státy, 3 – pochody", a tak jsme všichni uvítali Honzův návrh, že se vydáme do našich oblíbených Jizerek alespoň na jeden den – bez noclehu, bez restaurací, bez cukrárny, s bufetem na zádech.
Do dvou aut s řidiči Honzou a Jaromírem se vměstnalo dalších sedm účastnic výletu a Jessie. Sraz všech je ve Cvikově, kde už Jitka všechny hostí svým pověstným jablečným štrúdlem. Chybět posléze nesmí ani zastavení v pekárně ve Smržovce a nákupem pečiva k okamžité i pozdější konzumaci.
Před námi je patnáctikilometrová túra z výchozího bodu v Albrechticích v Jizerských horách k prvnímu cíli – Tanvaldskému Špičáku. Všichni po dlouhé zimě natěšení jsme se vydali s nadějí, že s partou dobrých kamarádů se nejen vypovídáme, ale třeba i shodíme nabraná kila. Těšili jsme se na kopcovité terény s výhledy do dáli, na buky, které nás tentokrát svou jarní zelení neoblažily, ale tyčily se nad námi ještě hluboce spící. Zato při zemi se bylo čím kochat – někde ještě kvetly bledule, kousek dál podběl, pampelišky, prvosenka jarní, blatouch žlutý, kokoška pastuší tobolka, devětsil – všechno najednou, jako by se bylinky nemohly dočkat, až se jaro probudí do své krásy.
Na Špičáku je první zastavení – v dáli zasněžené Krkonoše, pod námi Desná, v mlžném oparu rozeznáme i Bezdězy, blíž k nám se ve slunci blýská ještědský vysílač. U okénka si každý objedná nápoj dle své chuti a vydáváme se k dalšími cíli, k Malému Špičáku, na němž se nachází netypická rozhledna, která svým tvarem má připomínat obrácený bob. Mnozí v ní však vidí lžíci, mimozemské těleso nebo půlku vajíčka naležato. Krása.
A jdeme dál. Scházíme do Desné, nic netuše, co nás čeká. Odskočíme se podívat na skokanské můstky, u pomníku vzpomeneme na tragedii s protrženou přehradou a po žluté přicházíme k ceduli, která nás posílá na Mariánské schody, jež musíme zdolat, abychom se dostali ke druhé rozhledně na Světlém vrchu. Co jsme slezli, musíme zase vylézt, ale že to bude po 365 schodech, jsme naštěstí nikdo netušil. Duši jsme nevypustili, ale mnozí měli namále, minimálně já.
Uzavíráme kruh, vracíme se do Albrechtic na parkoviště. V nohách skoro 11 km, převýšení kolem 400 metrů. Na nátlak těch, co jim už docházely síly, je vybrána kratší trasa k poslednímu cíli, kterým je přehradní nádrž na řece Kamenici v Josefově Dole. Byla vybudována v letech 1976-1982 a zadržuje 23 miliónů m3 vody. Je zásobárnou pitné vody pro Jablonec. Zpět k autu – nesmíme porušit tradici a ve Lvové jdeme na zmrzlinu. To je ta pověstná třešnička na dortu.
Tím Honza splnil své představy, co nám chtěl ukázat, a my mu za to moc děkujeme.
Líba ŠaferováFoto-toulky centrem Krásné Lípy


Motto:
Malí, velcí,
mladší, starší,
sportovci i nesportovci,
rodič, děti i vy ostatní………

Pojďte s námi do přírody
Klub českých turistů Krásná Lípa společně v neocenitelné spolupráci s duší centra orientačního běhu v Rumburku panem Tomášem Babickým pro vás všechny připravil Foto-toulky centrem Krásné Lípy. Je připraveno několik verzí (krátké, dlouhé, jednodušší, složitější) a dnes najdete v příloze tu první.
Jak na to? Hravě! Stáhněte si prosím podklady (obrázky s písmeny a mapka s nevyluštěnou tajenkou) zde, vytiskněte a můžete vyrazit. Pod obrázky je napsán postup a vaším cílem je vyplnit tajenku. Pozor, po vyplnění se Vám bude zdát tajenka nesmyslná. Ale to je účel, aby nebylo možné tajenku dokončit logicky bez hledání. Správné znění tajenky si můžete ověřit na telefonních číslech 721 516 312 nebo 728 732 877. Na těchto telefonních číslech se můžete i poradit. Dobrý pocit úspěšných luštitelů umocníme zveřejněním jejich jmen na internetových stránkách KČT Krásná Lípa a města Krásná Lípa, jakož i ve Vikýři a v oblastním turistickém magazínu. Navíc pokud luštitel při výletu na rozhlednu Vlčí hora předloží správci správnou tajenku i s mapkou, obdrží drobnou odměnu.
Nekazte, prosím, hru ostatním a nechte si znění tajenky pro sebe.
Šťastnou cestu vám přeje Klub českých turistů Krásná Lípa


Uzávěrka silnice Jetřichovice – Rynartice od 6. 4. do 15. 6. 2021
Vzhledem k uzávěrce silnice Jetřichovice – Rynartice se mění provoz turistické linky
č. 434 Krásná Lípa –Jetřichovice – Děčín.
Velikonoce 2. – 5. 4. 2021:
Linka je v provozu denně dle běžných jízdních řádů (viz např. IDOS) v celé trati.
6. 4. – 15. 6. 2021, výluka, uzavření silnice Rynartice-Jetřichovice – tj. pro linku 434
poprvé v sobotu 10. 4. (bus jezdí v dubnu a květnu jen o víkendech).
Linka 434 je rozdělena na dvě větve: Děčín-Jetřichovice a Rynartice-Krásná Lípa:
Větev Děčín-Jetřichovice zůstává bez časových posunů.
Větev Rynartice-Krásná Lípa má mírně změněné časy, které umožní:
1. příjezd od Krásné Lípy do Chřibské s cestujícími pro přestup
2. na linku 402 Varnsdorf-Děčín (linka 434 příjezd v sudou:30, linka 402 odjezd v sudou:33,
    opačný směr do KL linka 402 příjezd v lichou:23, linka 434 odjezd v lichou:26).
3. linka 402 jede přes Huntířov, kde bude umožněn přestup na linku 436 do Jetřichovic a dále na Mezní Louku
    (ráno linka 402 příjezd v 9:01 a 11:01 a linka 434 odjezd v 9:06 a 11:06).
    Z Jetřichovic jsou vedeny spoje dále na Mezní Louku v 9:40 a v 11:40, s přestupem na linku 438 směr Hřensko.
4. opačně odpoledne bude z Mezní Louky odjíždět linka tak, aby vyčkala příjezdu od linky 438 od Hřenska,
    dále bude pokračovat z Jetřichovic na přestup do Huntířova (příjezd v 12:51, 14:51 a 16:51
    a odjezdy linky 402 v 12:56, 14:56 a 16:56).
    Prodleva v Jetřichovicích se může zdát dlouhá, ale je způsobena z důvodu umožnění přestupu od Hřenska
    a také pro zajištění stability linky, aby nedocházelo ke zpožděním a přestup v Huntířově byl jistý.

Období 31.5. – 15. 6. 2021 jen ve všední dny
(neboť od roku 2020 jsme zajistili provoz turistického autobusu ve všední dny v období od června do září,
a tak to zůstává i letos):
Spoje linky 434 vedené od Děčína a opačně jsou vedeny pouze do Jetřichovic a dále do České Kamenice vždy tak,
aby zde byl uskutečněn přestup na linku 402 do Chřibské a Varnsdorfu
– ráno příjezd linky 402 v 9:47 a v 11:47 a zpětný odjezd linky 434 přes Jetřichovice do Děčína v 9:49 a v 11:49;
odpoledne příjezd linky 434 v 17:10 a odjezd linky 402 v 17:15.
Úsek Rynartice-Krásná Lípa linka 434 ve všední dny mezi obsluhován nebude.
Přiložený výlukový JŘ linky 434 ukazuje provoz o víkendech (ve dvou úsecích, úsek Rynartice – Jetřichovice bez provozu)
a ve všedních dnech od 31.5. do 15. 6. (jen Děčín – Jetřichovice – Česká Kamenice).
Jízdní řád linky 402L, 434L a 436L.
Jiří Rak
18. 4. 2021 Přivítání vlaku Praha – Mikulášovice
Fotografie:
Jaromír Petružálek Jan Tomiška
Od 18. dubna do konce října je zaveden víkendový turistický rychlík Praha – Mladá Boleslav – Bezděz – Doksy – Č. Lípa střelnice – N. Bor – Jedlová – Krásná Lípa – Brtníky – Mikulášovice dolní nádraží a zpět. Vlak bude vyjíždět z Prahy 8:48 v Mikulášovicích bude ve 13:09. Z Mikulášovic se bude vracet 15:10 s příjezdem do Prahy v 19:43.
Dobu, kdy do 70. let minulého století jezdil přímý vlak Rumburk – Praha (přes Děčín), připomněl nově zavedený víkendový spoj. Vlak poprvé zastavil v Krásné Lípě 18. 4. 2021, kde byl přivítán "hasičskou vodní bránou", senátorem Zbyňkem Linhartem, starostou Krásné Lípy Janem Kolářem, pěknou hudbou i mnohými potencionálními uživateli vlaku.
Lužickohorský rychlík bude jezdit z Prahy do stanice Mikulášovice dolní nádraží a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek od 18. dubna do 1. listopadu. Vlak je vhodný pro návštěvníky Máchova kraje, Lužických hor i Českého Švýcarska – turisty i cyklisty. Vlak je sestaven z motorové lokomotivy "Zamračená" řady T 478.1 a klasických kupátkových vozů zachovaných v původním provedení.

Jízdní řád zde.

17. 4. 2021 Okolím Mikulášovic a Brtníků
Fotografie:
Jaromír Petružálek Ilona Řechtáčková
Je sobota 17. dubna L. P. 2021, rozhodli jsme se dnes absolvovat první jarní výlet v rámci povolené "Párové a individuální turistiky.|Vyrážíme z domova o trochu dřív, abychom si mohli plně vychutnat příjezd nově nasazeného turistického spoje, který jede z Liberce přes Varnsdorf, Rybniště a Krásnou Lípu přímo do Mikulášovic. "Žluťásek" TRILEX přijel na čas! Nastupujeme a nestačíme se divit, stejným spojem cestuje i několik nám dobře známých vyznavačů párové a individuální turistiky. Slovo dalo slovo a po domluvě na pravidlech vystupujeme v Mikulášovicích v počtu pěti párů plus jeden nezařazený pes nesoucí jméno Tara.
Mokrými loukami na Pietschův vrch s výhledy po okolních kopcích na rozježděnou Zlodějskou cestu a po ní do osady Kopec. Procházíme osadou a neznačenou cestou zvanou Alej ze všech stran obloženou vytěženým dřevem pokračujeme na zelenou značku do Brtníků. Cesta nám pěkně ubíhá, počasí přeje (neprší ani nefouká) a ukazuje se v praxi, že když se volba nechá na lidech, tak ti se vždycky domluví. Jde nás deset v párech, které se často střídají ve složení s rozestupy není problém (od 2 m do 20 m) a témat k prodiskutování je po tak dlouhé době nepřeberné množství.
Okolí nám nabízí pohledy na Vlčí horu, rozhlednu Weichberg a značně vykácený vrch Plešný. Spokojeni přecházíme na zelenou do Brtníků, kde někteří finišují na vlak, ten jede dřív než autobus č. 407 do Krásné Lípy. Značně urousaní se zmrzlýma nohama, ale plni elánu vyrážíme do vyhřátých domovů a těšíme se někdy příště, že už bude líp.
Ahoj Standa.


Placení členských příspěvků členů KČT Krásná Lípa
Roční příspěvky na tento rok můžete zaplatit převodem na účet klubu čú. 182854970/0300 VS 106102, do zprávy uveďte své jméno.
Pokud chcete zaplatit v hotovosti a zároveň si vyzvednout známku na tento rok, volejte na tel. 607 669 475 – Alena Starostová.
Platby pro tento rok:
    dospělí    220,- Kč
    senioři     140,- Kč
    rodiny      420,- Kč
    časopisTurista        400,- Kč
    časopisNa Cestu    450,- Kč
    Ti, kteří si objednali časopis Turista po 15. 1. 2021, platí 435,- Kč

Alena Starostová, hospodářka KČT


Od kamarádů z PTSM Lubań – zrušení akce 3 DNI - 3 KRAJE - 3 WĘDRÓWKI
Witam serdecznie.
Nasz trójstronny komitet organizacyjny Międzynarodowego Rajdu Pieszego IVV pod nazwą 3 DNI - 3 KRAJE - 3 WĘDRÓWKI dzień polski pod nazwą Łużyckie Wędrówki nie odbędzie się w planowanym terminie 23/24/25.04.2021 r.
Jest to już drugi rok, w którym przepisy nasze krajowe ale i te międzynarodowe uniemożliwiają realizację tego projektu. Jeśli nie uda nam się wspólnie z KCT Nowe Mesto pod Smrkem i ZGLW Zittau zorganizować ten rajd we wrześniu bieżącego roku to odbędzie się on z dwuletnim przesunięciem dopiero w kwietniu 2022 roku.
Pozdrawiam członków KCT Krasna Lipa w przekonaniu, że wszyscy są zdrowi i liczymy na jakieś wspólne spotkanie w II półroczu 2021 r. Jeszcze będzie dobrze, jeszcze będzie pięknie.
Prezes OŁ PTSM Lubań Henryk Sławiński

Dobrý den.
Náš třístranný organizační výbor Mezinárodních pochodů IVV s názvem 3 dny – 3 země – 3 pochody, polská část s názvem Łużyckie Wędrówki, dává na vědomí, že se akce nebude konat v plánovaném termínu 23. – 25. 4. 2021.
Toto je druhý rok, ve kterém tomu naše národní a mezinárodní předpisy zabraňují. Pokud se nám nepodaří uspořádat akci společně s KČT Nové Město pod Smrkem a ZGLW Zittau letos v září, uskuteční se s dvouletým posunem až v dubnu 2022.
Zdravím členy KČT Krásná Lípa s přesvědčením, že všichni jsou zdraví a počítáme s nějakým společným setkáním ve druhé polovině roku 2021. Ještě bude dobře, ještě bude krásně.
Prezident OŁ PTSM Lubań Henryk Sławiński


Výroční zpráva o činnosti klubu za rok 2020
Vzhledem k pandemické situaci jsme v letošním roce nemohli uskutečnit výroční schůzi. K předložení výroční zprávy a průběžně dalších informací proto využíváme našeho webu.
Vážení členi, milí kamarádi a přátelé,
toto je má 30. výroční zpráva. Každý rok jsem se snažil popsat naši činnost, která má opakující se hlavní akce trochu jinak. Mohu Vám říci, že po tolika letech se těžko hledají nová slova popisu ke stejným činnostem.
Letošní zpráva je atypická a radostně se nepsala.
Klub má k 31. 12. 2020 stabilizovanou členskou základnu 100 členů, žen je 47, mužů 49 a čtyři junioři. Z celkového počtu je 59 členů v seniorském věku. Jedinou cestou, aby se z nás v budoucnu nestal klub seniorů, je aktivovat rodiny s dětmi. V klubu se 9 členů věnuje značení. Shodné číslo je i u cvičitelů, zde je na rozdíl od značkařů, bohužel jen malá část aktivní.
Na rok, ve kterém jsme si připomněli 150. výročí povýšení Krásné Lípy na město, jsme měli připraveno téměř tři desítky akcí. Mimo našich tradičních i významnou celostátní akci Zimní sraz ČR. Z epidemiologicko-hygienických důvodů se neuskutečnil, podobně jako naše dvě nejvýznamnější akce, a to Pohádkový les a Skalní hrádky Labských pískovců. Zrušit jsme museli na poslední chvíli i připravený 60. ročník okresního Jarního srazu. Turistické akce se uskutečňovaly při dodržení hygienických nařízení pouze v komorním uskupení.
Znění celé výroční zprávy je zde.27. 3. 2021 Prameny Křinice
Fotografie:
Jaromír Petružálek
Západní Tatry Baranec
Milí přátelé,
akce Západní Tatry Baranec se v roce 2021 z objektivních důvodů nekoná.
Nový termín je 2. – 9. červenec 2022 (tedy za 15 měsíců).
Prosím všechny, kteří se již přihlásil, aby potvrdili, že jejich zájem trvá/netrvá i pro nový termín Mikšovi Peterkovi,
email: mikulas.peterka@seznam.cz.
Pěkné Velikonoce
Jiří RakBezděz a Dubské Švýcarsko
Milí přátelé,
vracíme se po delší době k našim zastavením v nejkrásnějších místech českého severu. Bezděz nelze opominout.
Poslední únorová neděle mne zastihla v polích pod tajemným hradem Houskou. Byl večer, jakoby první máj – slunce se klonilo k západu kolem páté hodiny, ale stále panovalo teplo, teplo měsíce května, které otevírá čas radostí, nadějí i očekávání – cesta sestupovala do starobylé obce Kruh a nad ní, půlnočním směrem zvedala se dvojitá hora Bezděz, klíč k českému severu.
Naše krajina nemá výraznější přírodní symbol. Osamocená hora, zdaleka viditelná, hora-strážce, hora-hrad, magická krása jistoty místa, a přece chladně nevšímavá. Hora-vzdor.
Západní obzor potemněl, vzdálené světy se rozsvěcely a magický vrch se nadále zřetelně rýsoval nad borovými háji, připomínaje tak vztyčenou hrdost Hory Svatého Michala na dalekém normanském pobřeží.
Ten večer mne dlouho radostná mysl neopouštěla. Pochyby nitra přebila síla jarního putování. Kéž by ji šlo natrvalo spoutat a podržet v sobě a čerpat z ní i v méně šťastných dnech - královský Bezděz nebyl již téměř vidět. Tma přikryla korunu české krajiny.

Bezděz otevírá severní Čechy.
Ve Středohoří jsou také dominanty, které vyčnívají a krajinu uvádějí. Hazmburk, Milešovka, Sedlo, Vlhošť. Výrazné je Ralsko, ale již je cloněno právě Bezdězem. Pokud vzpomeneme Růžák, ten je z “české” strany až za horami, dominuje spíše okolní krajině, není viditelný zdálky.
Bezděz ve své vrcholové dvojjedinosti kraluje. Tyčí se náhle nad borovými lesy, bez jakéhokoliv upozornění, a středověké podhradí na svahu je také již vyzdviženo nad okolní terén, aby bylo viděno z jižních směrů z velké vzdálenosti. Hrad potom ovládá nepříliš rozsáhlý vrchol kopce a patří k nejkrásnějším u nás. Slavné výhledy z hradní věže na celý severní obzor od Krkonoš přes Ještěd až po Středohoří jsou mezi turisty dostatečně známy.
Já dávám ale přednost pohledu na něj. V pohledu od jihu je nejkrásnější. Pokud se dostanete do pohádkového Kokořínského dolu nebo Mšena, vypravte se odtud do Nosálova, vesnice se zachovalými dřevěnými pavlačovitými domy, tak odlišnými od lidové architektury v Českém Švýcarsku nebo Lužici. Půjdete-li z Nosálova po modře značené cestě lesy kolem Vrátenské hory k hradu Housce, otevřou se první pohledy na dvojvrší Bezdězu již z této cesty. A dále od starých “skalních” obcí Kruh a Žďár ještě lépe.
Krajina je osamělá, osídlená chalupáři z měst, a přece plná tajemných skal a dolů s vytesanými místnostmi ve skalách, překvapujících výhledů a zapomenutých osudů. Až sem sahalo území s většinou německého obyvatelstva, známé před několika desetiletími jako Dubské Švýcarsko, podle městečka Dubá, ležícím v jejím středu na silnici z Prahy do České Lípy. Za slavnějším Českým Švýcarskem není pozadu, co se týče rozervanosti pískovcových skal a všech ostatních krajinných prvků. V četnosti starých chalup, tak úzkostlivě jejími novými obyvateli dnes udržovanými, ho dokonce předčí.
Stále se mi vtírá, i po letech, ona palčivá otázka: Jak nejlépe uchopit a oslavit tento kraj sopek, skal, chalup, starých cest, zmizelých a nových osudů; tolik propojené krajiny Středohoří, Kokořínska, Českolipska, Lužických hor a Českého Švýcarska, tento vlastní sever Čech? Dodnes nevím.

Origimál textu si můžete prohlédnout zde.

Fotografie: Jiří Rak
Turistický vlak T9 Liberec – Mikulášovice dolní nádraží
Po dohodě Libereckého kraje a Ústeckého kraje jsme zajistili turistické vlaky Trilex z Liberce do Českého Švýcarska a zpět (1 pár).
– Vlaky jedou od Velikonoc do října o víkendech a svátcích.
– Poprvé jedou vlaky 2. dubna, ale zatím (až do odvolání) jenom z Varnsdorfu do Mikulášovic. V tomto úseku
   platí jízdenky Labe Elbe i Nisa Neisse.
– Z Krásné Lípy vyjíždí vlak v 9:19 v čase původního vlaku z dřívějších let, kde je v Mikulášovicích d.n.
   přestup na vlak U28 směr Bad Schandau, Schöna-Hřensko, Děčín. (Až do odvolání nelze vystupovat
ve stanicích na území Německa včetně stanice Schöna – Hřensko!!).
Jízdní řád zde.
Jiří Rak


11. – 14. 2. 2021

Akce zrušena – Zimní sraz turistů 2021
Vážení zájemci o Český zimní sraz a táboření, které připravoval klub českých turistů Krásná Lípa na dny 11. až 14. února 2021. Z důvodu zhoršující se epidemiologicko-hygienické situace se akce překládá na příznivější dobu. Toto rozhodnutí nebylo jednoduché, štáb na přípravu věnoval mnoho energie a se zrušením jsme čekali do poslední chvíle.
Děkujeme všem předběžně přihlášeným a omlouváme se, že jsme akci nemohli uskutečnit v daném termínu. Prosím, zachovejte nám přízeň.
Václav HiekeÚsporná opatření v dopravě
Jak vyplývá z informace zde, vedení Ústeckého kraje rozhodlo o úsporách v osobní dopravě, které se promítnou od 1. července 2021. Přitom je uvedeno, že škrty se nedotknou dopravy do zaměstnání a do škol, tedy tzv. základní dopravní obslužnosti.
Lze tedy předpokládat, že budou nějaké úpravy v turistické dopravě. Zatím není nic jasného. Pokud se objeví konkrétní údaje, hned je předám dále.
Přeji vám všem pevné zdraví a optmismus.
Jiří Rak9. 1. 2021 Za ledopády bez ledopádů
Fotografie:
Zdena Churáčková Marcela Píšová
20. 12. 2020

Uzavřené turistické cesty v NP České Švýcarsko
Kvůli likvidaci následků kůrovcové kalamity jsou až do odvolání uzavřeny:
- vstupy do Edmundovy a Divoké soutěsky ze všech stran, tj. z Hřenska, Mezné, Mezní Louky, od zastávky letních autobusů Jetřichovice, Vysoká Lípa, Divoká soutěska i od Růžové
- tj. i zeleně značená cesta Mezná – mezní můstek – Hájenky
- tj. i přístup po modré od Vysoké Lípy do rokle Soorgrund ve smyslu pokračování po žluté do Divoké soutěsky
- červená dálková trasa v úseku Mezní Louka – Malá Pravčická brána

Z Mezní Louky lze nyní používat trasy:
1. Po zelené na Meznou a po žluté Mlýnskou cestou na Tři prameny
2. Po červené Gabrielinou stezkou na Tři prameny
3. Po zelené do Zadních Jetřichovic, k Panenské jedli (a dále po modré směr Tokáň nebo Brtníky)
4. Po žluté k České silnici pod Šaunštejn
Vše je již vyznačeno na www.mapy.cz zde.